Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Turku

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Uchwała nr XVI/126/19 w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany niskosprawnych kotłów i pieców na niskoemisyjne źródła ciepła

Uchwała Nr XVI/126/19

Rady Miejskiej Turku

z dnia 27 grudnia 2019 roku

 

w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany niskosprawnych kotłów i pieców na niskoemisyjne źródła ciepła

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.), oraz art. 400a ust 1 pkt 5, art. 403 ust. 2, 4, 5 i 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1396) Rada Miejska Turku uchwala, co następuje:

§ 1

  1. Uchwala się regulamin określający zasady udzielania, z budżetu Gminy Miejskiej Turek, dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji, polegającej na wymianie niskosprawnych kotłów i pieców na niskoemisyjne źródła ciepła, obejmujący kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania, tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji oraz sposób jej wykorzystania i rozliczania.

  2. Dotacji, o której mowa w § 1 ust 1, udziela się na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, polegającej na wymianie istniejącego pieca lub kotła o niskiej sprawności, na niskoemisyjne źródła ciepła, takie jak:

  1. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej,

  2. ogrzewanie gazowe,

  3. pompa ciepła spełniająca wymogi określone obowiązującymi dla danego rodzaju urządzenia normami,

  4. ogrzewanie olejowe,

  5. ogrzewanie elektryczne,

  6. zakup wysokosprawnych kotłów na paliwa stałe spełniających wymogi rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (Dz. Urz. UE. L., Nr 193 z 2015 r., str. 100 ze zm.).

  1. Celem dofinansowania jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń, których źródłem są niskosprawne kotły na paliwa stałe zlokalizowane na terenie Gminy Miejskiej Turek.

  2. O dotację, o której mowa w § 1 ust. 1, może ubiegać się osoba fizyczna, zwana dalej Beneficjentem.

  3. Do ubiegania się o dotację uprawnione są podmioty, o których mowa w § 1 ust 4, będące właścicielami budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych położonych w granicach administracyjnych Gminy Miejskiej Turek.

  4. Dotacja celowa może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie kosztów realizacji zadania, o którym mowa w § 1 ust 2.

  5. Nie udziela się dotacji celowej na:

  1. zakup przenośnych urządzeń grzewczych,

  2. pokrycie kosztów eksploatacji źródła ogrzewania,

  3. zakup i montaż dodatkowego wyposażenia, w tym w szczególności wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania (z wyjątkiem przyłączenia do sieci gazowej i cieplnej),

  4. pokrycie kosztów wykonania projektu, uzyskania uzgodnień i pozwoleń,

pokrycie kosztów związanych z budową zewnętrznych sieci energetycznych lub gazowych,

  1. zmianę lub modernizację istniejących już kotłów i pieców niskoemisyjnych,

  2. koszty transportu,

  3. koszty robocizny własnej dotyczącej prac wykonanych we własnym zakresie,

  4. zakup używanych środków trwałych,

  5. pokrycie kosztów podatku VAT poniesionych podczas realizacji inwestycji.

  1. Dotacja nie może pokrywać wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowanych z innych źródeł publicznych (zakaz tzw. podwójnego finansowania).

  2. Dotacją objęte są urządzenia nowe, które zostały wykonane fabrycznie i zamontowane po raz pierwszy, spełniające normy i dopuszczone zostały do użytkowania na terenie Polski.

  3. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dotacji na zmianę systemu ogrzewania jest trwała likwidacja dotychczasowego niskosprawnego kotła lub pieca i zastąpienie go niskoemisyjnym źródłem ciepła zamontowanym w sposób umożliwiający jego trwałe użytkowanie.

  4. Od zasady likwidacji pieca kaflowego lub kominka można odstąpić pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca/kominka z przewodem kominowym, poświadczonego opinią kominiarską.

  5. W przypadku istnienia w lokalu uzupełniającego systemu grzewczego warunkiem zakwalifikowania przedsięwzięcia do dotacji jest spełnienie przez wszystkie systemy kryteriów ekologicznych określonych w niniejszym regulaminie.

  6. Dotacja celowa może być udzielona tylko jeden raz na dany punkt adresowy.

  7. W przypadku, gdy jedna nieruchomość ma kilku właścicieli użytkujących odrębne źródła ogrzewania możliwe jest udzielenie dotacji dla każdego z tych źródeł ogrzewania.

§ 2

  1. Wysokość dotacji celowej wynosi:

  1. 4 000 zł dla przedsięwzięć polegających na przyłączeniu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej,

  2. 3 000 zł dla pozostałych przedsięwzięć wymienionych w § 1 pkt 2.

  1. Kotły na paliwo stałe podlegają dotacji wyłącznie na nieruchomościach, gdzie nie ma technicznej możliwości przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej lub realizacja takiego przyłączenia jest ekonomicznie nieuzasadniona.

  2. Warunkiem przekazania dotacji celowej na dofinansowanie zadania, o którym mowa w § 1 ust 2, jest zawarcie z Gminą Miejską Turek umowy i jej realizacja na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

  3. Udzielona dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie wydatków poniesionych przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji na wymianę systemu ogrzewania.

§ 3

  1. Podstawą przyznania dotacji celowej jest złożenie kompletnego wniosku o udzielenie dotacji na wymianę systemu ogrzewania w budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z następującymi załącznikami:

  1. dokumentem potwierdzającym prawo własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,

  2. w przypadku nieruchomości lub lokalu będących przedmiotem współwłasności zgodę wszystkich uprawnionych na realizację zadania objętego wnioskiem.

  1. Wzór wniosku o udzielenie dotacji celowej na realizację zadania, o którym mowa w § 1 ust. 2, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.


 

§ 4


 

  1. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Turku, ul. Kaliska 59, 62-700 Turek, w Biurze Obsługi Klienta, bądź przesłać pocztą na wskazany wyżej adres.

  2. W przypadku złożenia niekompletnego wniosku wnioskodawca/wnioskodawcy zostaną wezwani do jego uzupełnienia. Nieuzupełnienie wniosku, mimo wezwania, w wyznaczonym przez Gminę Miejską Turek terminie, skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

  3. Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski rozpatrywane będą według kolejności ich złożenia.

  4. Za dzień złożenia wniosku uznaje się datę wpływu wniosku do Urzędu Miejskiego w Turku.

  5. Wnioski o przyznanie dotacji powinny być składane do dnia 30 kwietnia każdego roku lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.

  6. Termin naboru wniosków zostanie każdorazowo ogłoszony przez Burmistrza Miasta Turek.

  7. Ponowne rozpatrywanie wniosków może nastąpić w przypadku zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych lub w przypadku rezygnacji z wykonania inwestycji przez osoby zakwalifikowane do udzielenia dotacji.

  8. W przypadku niewykorzystania wszystkich środków przeznaczonych na udzielenie dotacji celowej w danym roku budżetowym Burmistrz Miasta Turek ogłosi uzupełniający nabór wniosków o udzielnie dotacji.

  9. Wnioski, które nie zostały zrealizowane w danym roku nie będą rozpatrywane w roku następnym.

§ 5


 

  1. Pozytywne rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w § 3 ust 1, stanowi podstawę do zawarcia umowy dotacji między Gminą Miejską Turek, a wnioskodawcą/wnioskodawcami.

  2. Burmistrz Miasta Turek zawiadamia pisemnie wnioskodawcę/wnioskodawców o przyznaniu dotacji oraz terminie i miejscu podpisania umowy.

  3. Niestawienie się Beneficjenta w miejscu i terminie, o którym mowa w § 5 ust 2 uznaje się za jego rezygnację z otrzymania dotacji, o ile przed upływem wyznaczonego terminu uprawniony podmiot nie wystąpił o jego zmianę.

  4. Podpisując umowę o udzielenie dotacji Beneficjent zobowiązuje się do realizacji zadania w terminie, zakresie i na zasadach w niej określonych.

§ 6

  1. Po wykonaniu zadania Beneficjent przedkłada Burmistrzowi Miasta Turek rozliczenie dotacji celowej, nie później jednak niż do 31 października danego roku.

  2. Do rozliczenia dotacji należy załączyć:

  1. faktury i rachunki przedstawiające poniesione przez Beneficjenta koszty wraz z dowodami zapłaty,

  2. dokumentację odbioru, którą stanowi w szczególności:

  1. w przypadku podłączenia do sieci gazowej:

- warunki techniczne na dostawę gazu wydane przez Zakład Gazowniczy lub umowę sprzedaży gazu,

- protokół odbioru końcowego lub oświadczenie uprawnionego podmiotu o prawidłowości wykonania robót zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,

  1. w przypadku ogrzewania olejowego:

- protokół odbioru końcowego lub oświadczenie uprawnionego podmiotu o prawidłowości wykonania robót zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,

  1. w przypadku ogrzewania elektrycznego:

- protokół odbioru i oddania instalacji przez Zakład Energetyczny lub protokół odbioru instalacji wystawiony przez uprawniony podmiot wraz z oświadczeniem, iż zainstalowana moc jest wystarczająca i dokonana modernizacja nie wymaga wystąpienia do zakładu energetycznego o jej zwiększenie,

  1. w przypadku podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej:

- protokół ostatecznego odbioru robót i przekazania do użytkowania podłączenia budynku/lokalu mieszkalnego do sieci ciepłowniczej,

  1. w przypadku ogrzewania gazowego:

- protokół ostatecznego odbioru robót i przekazania do użytkowania instalacji ogrzewania gazowego,

  1. w przypadku pompy ciepła:

- oświadczenie lub dokument potwierdzający prawidłowy montaż pompy ciepła gwarantujący jej bezpieczne użytkowanie podpisany przez instalatora, który dokonał montażu,

- certyfikat zgodności z obowiązującymi normami dla zainstalowanego urządzenia,

  1. w przypadku zakupu kotła opalanego paliwem stałym:

- certyfikat zgodności z normą rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.

  1. opinia osoby posiadającej kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim stwierdzająca prawidłowość podłączenia nowego źródła ogrzewania do przewodu kominowego oraz wykonania wentylacji w kotłowni lub innym pomieszczeniu, w którym podłączono nowe źródło ogrzewania,

  2. w przypadkach, o których mowa w § 1 ust 10, opinię kominiarską potwierdzającą trwałe usunięcie połączenia pieca lub kominka z przewodem kominowym,

  3. dokument potwierdzający likwidację dotychczasowego źródła ogrzewania.

  1. Wymienione w § 6 ust 2 dokumenty należy przedstawić w oryginałach do wglądu oraz dołączyć ich kopie – potwierdzone za zgodność z oryginałem i podpisane własnoręcznie przez Beneficjenta oraz opatrzone datą.

  2. W razie konieczności Burmistrz Miasta Turek w celu rozliczenia dotacji może żądać dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów związanych z realizacją zadania.

  3. Rozliczenie dotacji wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Turku, ul. Kaliska 59, 62-700 Turek, w Biurze Obsługi Klienta.

§ 7

  1. Wypłata dotacji realizowana będzie zgodnie z zawartą umową po protokolarnym odbiorze realizacji zadania oraz przyjęciu przez Burmistrza Miasta Turek prawidłowego rozliczenia kosztów zmiany systemu grzewczego.

  2. Wypłata kwoty dotacji nastąpi na wskazany przez wnioskodawcę/wnioskodawców rachunek bankowy.

  3. Niezależnie od odbioru realizacji zadania, o którym mowa w § 7 ust 1, Gmina Miejska Turek zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli:

a) przed rozpoczęciem inwestycji oraz na każdym etapie jej realizacji,

b) sposobu eksploatacji nowego źródła ogrzewania, w terminie 5 lat od daty przyznania dotacji.


 

§ 8

Przyznana dotacja podlega zwrotowi w całości lub części wraz z odsetkami naliczonymi jak dla zaległości podatkowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 869).

§ 9

Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Turek.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Załączniki do pobrania

Lp. Nazwa pliku Data dodania
1 Uchwała nr XVI/126/19 w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowej na dofinansowanie wymiany niskosprawnych kotłów i pieców na niskoemisyjne źródła ciepła 2021-01-19 23:11:45

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

-

Data wytworzenia:
-

Osoba dodająca informacje

Andrzej Olszak

Data publikacji:
19-01-2021 23:11:45

Osoba aktualizująca informacje

Andrzej Olszak

Data aktualizacji:
19-01-2021 23:11:45